Väljakutel tehtud töödest

Alustasime aprilli viimastel päevadel griinide ülekülviga, mis lõppes tänasega. Esimesed ülekülvatud griinid olid 12 ja 16, lõpetasime külvi Sea Course’il eelmise nädala kolmapäeval. Tänaseks on ka Stone Course’i kõik griinid ja harjutusgriinid üle külvatud. Kuigi esialgu arvas meie agronoom, et olemasolvad griinid taastuvad kahe nädala jooksul, siis tänaseks on selge, et ideaalsetes ilmasikutingimustes taastumist ei ole toimunud loodetud määral.

Otsus kõik griinid üle külvata (halvemad griinid topeltkülviga) on tehtud varuvariandiks, et garanteerida uue muru tulek maikuus. Paljud mängijad tunnevad muret ja küsivad, helistavad ning tahavad kaasa aidata. Ma tänan teid kõiki, kes on hingega kaasas. Pettumus on nii meie liikmetel kui veelgi rohkem minul endal maikuu alguse griinide kvaliteedis. Viimase nelja-viie aasta muudatused on kõik tehtud just selle eesmärgiga, et meie talvekahjustused oleks võimalikult minimaalsed või olematud ja tulemus on vastupidine.

Kes nüüd nädal aega pole mängimas käinud, neid julgutsan tulema uuesti – griinid on läinud muidugi paremaks ja lähevad iga päevaga. Samas on minu enda ootused kvaliteedi osas väga kõrged ja ise arvestan, et griinid on rohelised võib-olla maikuu lõpuks. Enamus külvatud seemnest on näha meil maikuu kolmandal-neljandal nädalal ning häid griine saame nautida… juunikuus, mitte ennem.

Palju küsitakse, et miks talvekahjustus tekkis, jälle? Minu aus vastus on, et me ei tea tegelikult. Olen üritanud tekitada nagu arvutile back-up kõvakettaid, et mitte toetuda vaid ühele seadmele. Kolm aastat tagasi palkasime eraldi agronoomi, kes analüüsib ja tulenevalt analüüsidest kirjutab retsepti, mida väljak vajab. Olen saatnud kaks greenkeeperit Shotimaale ülikooli, mõlemal käib kolmas aasta. Meil on kaks greenkeeperit, kellel on mõlemal üle 25 aastane kogemus meeskonnas ning ka Iirimaal töötades, mitte ainult Eestist. Meil on greenkeeper, kes Kanadas on sarnastes ilmastikuoludes töötanud aastaid. Olen tellinud European Tourilt auditi, kus ka nende greenkeeeperite meeskond on oma ettepanekud teinud. Jne, jne. Õnneks ei ole keegi neist öelnud, et näiteks peaksime griinid üles võtma ja uuesti ehitama, kuigi ehitusel üle kümne aasta tagasi kasutati ka mõnedel griinidel mittekvaliteetset liiva, mis oma oma omadustelt ei hoia piisavalt toitaineid pinnases. Oleme materjalivahetusega alustanud ka üle kahe aasta tagasi tehes ümber esimesena 3&15nda griini. Sama töö tegime nüüd sügisel 12&16ndal ja jätkame ka 8&11ndaga see sügis. Sellel kevadel tuleb teha väga põhjalik analüüs lisaks materjalide, muldade jm raames ka aastatepikkuse tegevuse kõrvutamisega. Andmed, mida ja kui palju me teinud ja väljakule pannud oleme, on detailselt kirjas viimased viis aastat.

Eks see pettumus, mis endal on mängides või külalistele silma vaadates, seda on raske sõnadesse panna, aga tuleb hakkama saada. Lisaks eelnevale saame jõudu juurde järgmisest nädalast, kui alustab meie uus Head-Greenkeeper. Väga suur töö on tehtud griinide harjamisega, väetamisega, ülekülviga sel aastal. Ilm on meid toetanud 100%. teeme iga päev edasi ja loodame parimat, et saaksime pakkuda võimalikult kiiresti jälle mängulusti. Sea Course’i 12ndal on juba esimesed libled ülekülvist näha, möödas on 13 päeva külvamisest.

Kui püüda millegi positiivsega lõpetada, siis olen tõsiselt õnnelik meie kõige muu üle – nii fairway’d, tiiboksid, rough’id kui ka griiniesised on paremad kui kunagi varem kevadel. Ehk midagi on ka õnnestunud ja meeskonnale annab see jõudu edasi. Eelmise aasta alguses võtsime eesmärgiks näiteks, et peame iga griini eest saama vähemalt 15m kauguselt putata. Roughide osas püüame teha ümber griinide neid tihedamaks ja raskemaks, et griinile mitte-pihtasaamine oleks heas mõttes mänguliselt rohkem karistav jne. Selle aasta täpsematest eesmärkidest ja soovidest saame kõik rääkida 25ndal mail õhtul, kui kella 18st tutvustab ennast EGCC uus Head-Greenkeeper Krzyztof Misiaczynski ning oma ülevaate annab senini tehtud töödest ka meie agronoom Ian MacMillan.

PS. Tegin eelmisel nädal telefoniga väikse video ülekülvist, kus on näha seade, mis võtab seemne, teeb augu ja paneb seemne otse auku õigele kõrgusele. Seade mitmekordistab võimaluse seemnel idanema hakata. Ega see video nüüd Spielbergi töödega võrdlust ei kannata, aga annab ehk väikse ülevaate ikka, miks meil eelmine nädal väiksed augud ja triibud griinidel olid:

Tervitades,
Hanno Kross
EGCC juhataja
tel: 511 1192
email: hanno@egcc.ee

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s