Kuidas meie griinid elavad

29. aprill 2017…

Kuigi tundub, et talv veel kestab (täna tuleb lörtsi ja meil on siin Jõelähtmes 1’c sooja), siis sellegipoolest on enamus klubiliikmeid juba leidnud tee golfiväljakule ja paljud ka Sea Course’i ära mänginud. Esimene küsimus mind nähes on liikmetel ikka: “Kuidas griinid elavad?”. Ma olen püüdnud ennast tagasi hoida ja mainin seda, et olen rahulikult maganud üle paari aasta ja see võibolla ongi kõige olulisem ja räägib nii mõndagi.

Loomulikult on garantiid anda looduses väga raske, kuid mis annab mulle hea ööune vähemalt väljaku kvaliteedi koha pealt on see, mida iga päev näen – meie meeskond on nii klubihoones kui hooldushoones tugevam kui kunagi varem ning usk sellesse, mida teeme, on kõikidel silmadest näha. Otsisime kaua endale hooldusmeeskonda juhti, kes viiks meie taseme sinna, kuhu ma olen oma vaimusilmas ette kujutanud väljakut kvaliteedi mõistes ning näen, et Krisi juhtimisel on meil viimasel aastal kõik selleks olemas, et pakkuda uuesti head kvaliteeti.

Iga päev on olnud mõni võit, mida tuleb osata lihtsalt tähele panna. On see siis mõnelt liikmelt või külaliselt positiivne tagasiside või greenkeeperilt, kes vaimustunult tuleb uksest sisse ja ütleb, et ta nägi mikroskoobiga igalt poolt uut muru! Selle nädala võitudest on kõige olulisemad meie agronoomi Ian MacMillani võetud analüüside tulemused, kus mürkide hulk on griinidel ümmargune null ning muru suhkru/energiatase (inimesega võrreldes võiks öelda, et analoogset infot annab ehk hemoglobiin veres) on 11, kusjuures maksimaalne näit on 14 brixi murutaimel ning eelmisel aastal kogu hooaja kõrgeim näit oli meil 9, mis kätte saime. Arvestades millises hetkes me muru kasvamise seisukohalt asume praegu, on tegemist suurepärase näiduga, mis lühidalt kokku võttes tähendab seda, et täna ei ole (peale lume muidugi) mitte ühtegi takistust, miks muru temperatuuri tõustes ei peaks kasvama hakkama.

Testing the salinity of the green. The top number (0.0) shows the salt content in the soil. NO SALT!

Oleme väetanud sügisel ja talvel ning täna hommikul (ilm oli siis veel täitsa normaalne) panime ka esimest korda juba graanulväetist griinidele ehk taimel on kõik olemas, et tugevaks saada. Üks minu jaoks hämmastavamaid folkloorivaldkonda kuuluvaid väljaütlemisi on olnud see, et “EGCC’s ju väetist ei panda”. Ma ei oska öelda, kas see on tulnud meie kommunikatsioonist, kus oleme öelnud, et me ei kasuta mürke (ja sellest tulenevalt on jäänud mulje, et me ei panegi midagi), mis on kahjulikud nii inimesele, loomadele kui taimedele või levitab keegi pahatahtlikult sellist jama, aga tõde on selles väites samapalju, kui meie soolade tase praegu griinides ülevaalpool 10cm pinnasest. Oleme kolmekordistanud viimasel viiel aastal EGCC hooldusmeskonna kulusid ning näiteks väetisi paneme 2x rohkem kui neli aastat tagasi. Ja 2x öeldes ei ole turunduslik nipp vaid algtase oli juba selline, mis on kõikide Eesti parimate väljakutega samal tasemel või isegi rohkem.

Kuna olen tutvunud selle kaheksa aasta jooksul, kui EGCC’d olen juhtinud, väga paljude väljakute juhtidega ja greenkeeperitega üle maailma, siis tihti ka küsin, palju keegi kellele maksab, mis mahus ostetakse ja mis hindadega maailmas väetisi soetatakse. Täna saan kinnitada, et EGCC tase on võrreldav maailma tippväljakutega arvesatdes meie kuuekuulist kasvuperioodi. Detailse informatsiooni saan kätte ka European Touri kaudu, kus mul on võrrelda täna 24 väljaku andmeid.

Siit greenkeepingu blogist saate ise lugeda iganädalaselt uut informatsiooni otse allikast. Kui te veel seda teinud ei ole, siis võite panna (vähemalt lauaarvuti vaates) blogis paremal oma emaili, mis hiljem toob teile otse postkasti blogi sissekanded.

Loodame, et maikuu ilmaennustus on õige – tuleb päikest ja üle 10’c sooja, et kõik kasvama hakkaks. Tänane naljailm on erandlik, mis teha, loodus teeb oma keerdkäike ja me peame enda tegevusi looduse järgi lihtsalt sättima. Õnneks on selle aasta tagasiside klientidele, analüüside tulemused pinnasest kui visuaalne vaatlus kujundanud arvamuse, et oleme praegu aprilli lõpus paremas seisus, kui eelmine aasta maikuu lõpus. Loodame parimat ja ootame looduse poolt abi koostööks!

PS. Tulge pühapäeval (peale lõunat paistab päike ja vett ei tule) ja esmaspäeval mängima nin kutsuge ka sõbard – meil on 35€ Sea Course’i pakkumine ning Stone Course’il saab 18 rada mängida 19€ eest. Mõned tiiajad on veel saada ja pange ennast julgelt ka kolmestele või kahestele flight’idele juurde, saade uusi sõpru hea hinnaga!

 

Tervitades

Hanno Kross
EGCC juhataja

Kuidas ma koju saan suvekummidega? Õnneks restorani külmkapis on külmunud parti, nälga ei jää loodetavasti…

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s