Making Progress Every Day

Hello Golfers!

Since our last blog post Estonian Golf and Country Club has been up and running at full capacity for almost two weeks.  Both the Sea and Stone Courses are now open and seeing quite a bit of play, and our brand new restaurant, DaVinci golfirestoran opened as well.  It´s nice to see the golf courses and clubhouse full of life again!

The greens have been fertilized several times with liquid fertilizers and we also go the first granular fertilizer application on the greens last week.  Unfortuantely the temperatures have dropped since fertilizing so we have not seen the big jump in growth that we were hoping for.  But the greens are making progress every day, and the scarring that is visible has also slowly started to fill in.

Because of the drop in temperature we have had to wait on overseeding some of the greens.  With the cool temperatures, and more importantly, cool soil temperatures the seed would not begin to germinate.  So to increase the speed and quality of the germination we are holding off on overseeding until the soil temperatures rise.

This past week we have been focusing on preparing the Sea Course for the President´s Cup.  This mostly involves a slight increase in mowing ferquency to make the course more playable and give it a better presentation.

The course is playing very well right now, so come out and enjoy a round of golf!

59770900_340638626574609_3906216775108263936_n
You have to start early to get the greens fertilized and watered before the players come out on the course.

Tere, Golfarid!

Peale meie viimast postitust on EGCC olnud avatud täis mahus kaks nädalat.  Nii Sea kui Stone Course on nüüd lahti ja mängijatega täitumas ning meie uhiuus DaVinci golfirestoran töötab samuti.  On tore jälle näha elu keemas meie väljakul ja klubimaja!

Nüüdseks on meie greenid mitu korda vedela väetisega väetatud ja eelmisel nädalal panime ka graanulväetise.  Kahjuks on peale seda temperatuurid langenud, nii et veel ei ole kasvus näha seda suurt hüpet, mida me lootsime.  Siiski lähevad greenid iga päevaga paremaks ja nähaolevad laigud on hakanud aeglaselt täis kasvama.

Temperatuuri languse tõttu oleme pidanud ka osade greenide ülekülvamist edasi lükkama.  Nii külmas pinnases ei hakkaks seeme idanema.  Et idanemise kiirus ja kvaliteet oleksid paremad, ootame, kuni maapind läheb veidi soojemaks.

Möödunud nädalal oleme keskendunud Sea Course´i ettevalmistamisele President´s Cup´iks.   Põhiliselt tähendab see et niidame pisut sagedamini, et väljak oleks mängitavam ja paistaks ilusam.

Väljak on praegu väga hästi mängitav, nii et tulge ja tehke üks (või rohkem!) mõnus mänguring!

 

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s